Orodje Amebis Besana lahko z nekaterimi omejitvami uporabljamo tudi v brezplačni različici. Gre za spletno verzijo orodja, ki jo lahko uporabljamo prostodostopno brez prijave v orodje. V tem primeru je potrebno besedilo, ki ga želimo preveriti, kopirati v za to namenjeno polje na spletni strani orodja. Pri uporabi brezplačne različice orodja lahko preverjamo besedilo do 500 znakov s presledki, med vsakim preverjanjem besedila pa mora poteči 20 sekund. Na spletni strani lahko brezplačno dostopamo tudi do vmesnika »Pregibnik«, uporaba katerega je časovno omejena (med vsakim pregibanjem besede ali besedne zveze mora poteči 6 sekund).
Na razpolago imamo tudi plačljive licence orodja. Z licenco se lahko prijavimo v spletno različico orodja ali uporabimo namizno različico na Windows napravah. Več o licencah si lahko preberemo na spletni strani: https://besana.amebis.si/cenik/.
Orodje lahko uporabimo v pedagoškem procesu z različnimi nameni:
- SLOVNIČNO PREVERJANJE ŠTUDIJSKIH GRADIV – pedagogi lahko orodje uporabimo za sprotno preverjanje morebitnih slovničnih napak v študijskih gradivih, ki jih pripravljamo za študente. Ker orodje omogoča uporabo dodatnih vmesnikov, lahko slovnične napake preverimo kar neposredno v gradivu, ne glede na to, kje gradiva pripravljamo (npr. v spletni učilnici Moodle, MS Teams, OneDrive, Google Drive).
- PRIPRAVA SLOVNIČNO PRAVILNIH IZDELKOV – v okviru projektnega učnega dela, problemskega učenja ali učenja z raziskovanjem lahko od študentov zahtevamo, da pripravijo slovnično pravilne končne izdelke (npr. poročilo, predstavitev), kjer jim je lahko v pomoč orodje Amebis Besana. S tem študente spodbudimo k razmisleku in učenju iz lastnih napak ter zapisu ne le vsebinskega ampak tudi slovnično pravilnega besedila, kar jim bo zagotovo prav prišlo tudi na nadaljnji poklicni poti.
- SODELOVALNO DELO – ker nam orodje omogoča tudi uporabo znotraj spletnih urejevalnikov besedil, ki nam omogočajo soustvarjanje gradiv (npr. MS Word, MS PowerPoint, MS Excel v OneDrive ali Google Drive), lahko za študente pripravimo aktivnosti, kjer sodelovalno ustvarjajo gradiva z vrstniki in hkrati tudi medvrstniško komentirajo in podajajo predloge glede slovnično pravilnega zapisa.
- LEKTORIRANJE – tako pedagogi kot tudi študenti se lahko z uporabo orodja izurijo v lektoriranju. Za študente lahko pripravimo aktivnosti, kjer morajo »ročno« lektorirati določene dokumente ter svoje popravke in predloge preverijo z uporabo orodja. Na podlagi popravkov, ki jih poda orodje, lahko študenti analizirajo, kje so podali pravilne popravke in katere slovnične napake so spregledali.